Nábytek v rustikálním stylu

Rustikální styl nábytku přivítají milovníci tradičního způsobu zařizování bydlení se spojením útulnosti a spjatosti s přírodou. Kořeny rustikálního nábytku sahají až do roku 1800 do vesnických oblastí, kdy byl symbolem prostého způsobu života.

Při vytváření jednotlivých kusů se v té době kladl důraz zejména na jejich praktickou stránku. Nábytek byl opracovaný jen nahrubo, čímž však mohl vyniknout jeho přírodní materiál a barva. Nábytek v rustikálním stylu také nazýván venkovský, nebo starožitný prošel vlastním vývojem, který přinesl propracované a vyřezávané detaily, ornamenty a přepychové kované doplňky.

30-single-default

V současné podobě tak patří mezi nejluxusnější interiérové styly a inspirovaný je zejména francouzským, anglickým a španělským venkovem. Dominantním materiálem rustikálního interiéru je masiv, zejména bukové dřevo a přírodní kámen v kombinaci s koženými výrobky.

Barvy starožitného nábytku jsou hlavně zemité, právě pro vytvoření tepla v prostoru. Vlivy francouzského venkova přinášejí interiéru neopakovatelný šarm a prezentují se odstíny bílé, smetanové přes starorůžovou až po modrou. Rustikální styl ze Španělska se přetavuje do palety barev v podobě tmavé hnědé, zlatavé až po béžovou.

nybtek_v_r_s_2

Sestava Selleccion 6 jednoduše opracovaným nábytkem jídelního stolu se židlemi bez bohatých tvarů a kovanými dekoracemi je typickou pro španělský venkovský dům. Atmosféra přívětivosti a útulnosti domova je dosažena zlato hnědými odstíny masivu.

nybtek_v_r_s_3

Jídelní sestava Selleccion 7 představuje přepychový rustikální styl z Francie. Nábytek smetanové barvy zastoupený jídelním stolem a židlemi oválného tvaru, komodou a vitrínou je bohatě vyřezávaný s detaily květin a ornamentů. 

Ve všech rustikálních interiérech, ať už je to ložnice, jídelna, nebo obývací pokoj má své hlavní místo komoda. Vedle skvělé funkčnosti jsou rustikální komody často svým designem různě tvarovaných nožiček a dekorativním kováním uměleckým skvostem.

nybtek_v_r_s_4 nybtek_v_r_s_5 nybtek_v_r_s_6 nybtek_v_r_s_7

 

Stylové starožitné vitríny jsou také důležitou součástí místností. Podle svého původu jsou v jednoduchých liniích nebo různě tvarované s propracovanými detaily.

nybtek_v_r_s_8 nybtek_v_r_s_9 nybtek_v_r_s_10 nybtek_v_r_s_11 nybtek_v_r_s_12

 

V rustikálních obývacích stěnách je ústředním nábytkem konferenční stolek. Mnohokrát je kombinovaný s praktickými zásuvkami a povrchem ze skla, pod kterým budou dobře viditelné starožitné dekorace. 

Venkovský styl v ložnicích se projevuje mohutnými čely postelí z tmavého masivu a nočními stolky s ornamenty a kovovými úchyty. 

Sedací soupravy jsou zastoupeny židlemi a křesly s loketními opěrkami a čalouněním pouze na sedací části. Umístěním kožených sedaček však můžeme rustikálnímu obývacímu pokoji přidat modernější vzhled. 

Kované lustry ze svícnů a nástěnné lampy s dojmem zestárnutí jsou nejvhodnější pro dotvoření rustikálního interiéru.

nybtek_v_r_s_13 nybtek_v_r_s_14 nybtek_v_r_s_15 nybtek_v_r_s_16

 

V kontextu venkovského starožitného rázu se v domech zachovávají stropní trámy, cihlové, nebo kamenné obklady na stěnách nebo jen nahrubo omítnuté. 

Dřevěné podlahy s původním designem se pokrývají koberci z přírodních materiálů například z jutoviny, sisalu nebo z kůží zvířat. 

Pokud se rozhodnete pro zařízení bydlení nábytkem v rustikálním stylu, objevíte jeho jedinečnou schopnost vyvolat náladu starých časů, ale i pocit návratu ke kořenům a k rodině. 

Tým Malvarosa